درباره ما

مرشدخان

درباره ما بيشتر بدانيد

مرشدخان

مرشدخان با نگاهی جدید ، اصیل ، ایرانی و دینی به مقوله سواد رسانه در خدمت شماست!
امیدواریم با کمک شما بتوانیم قدمی در راه فرهنگ سازی استفاده صحیح از رسانه ها برداریم ...
پ ن : مرشد به معنای راهنما می باشد و خان پسوندی است به معنای آقا و بزرگ!!
امیدواریم مرشدخان راهنمای خوبی در زمینه سواد رسانه برای شما باشد.
يكشنبه, ۱۰ فروردين ۱۳۹۹، ۱۱:۰۹ ب.ظ

مرشدخان

عنوان اصلی

زیر عنوان اصلی

توضيحات مختصر

عنوان اصلی

لينک
مرشدخان

مدیر مجموعه :

امیرحسین احمدنیا

طلبه علوم دینی - مدرس بصیرت و سواد رسانه - محقق و پژوهشگر رسانه و فضای مجازی

معرفی مدیر مجموعه

ارسال پیام به مدیر مجموعه
مرشدخان

عنوان اصلی

زیر عنوان اصلی

توضيحات مختصر

عنوان اصلی

لينک
مرشدخان

عنوان اصلی

زیر عنوان اصلی

توضيحات مختصر

عنوان اصلی

لينک

بصیرت و سواد رسانه

مرشدخان

بررسی تحلیلی فضای مجازی

ارکان فضای مجازی

برای شناخت شاکله اصلی فضای مجازی و نیز، برای اطلاع یافتن از چگونگی مدیریت و سامان بخشیدن به این محیط بسیار وسیع و گسترده، ناگزیریم به معرفی مواردی بپردازیم که باعث قوام و شکل‌گیری فضای مجازی شده است. حاکمیت، کاربر، زیرساخت، شبکه ارتباطی، خدمات، محتوا و اقتصاد، ارکان تشکیل‌دهنده فضای مجازی می‌باشند.

حاکمیت

حاکمیت

به‌طورقطع می‌توان گفت که در پس شبکهٔ به‌هم‌پیوسته و پیچیدهٔ کنونی، طراحان، سیاست‌گذاران، اتاق‌های فکر و مجریانی وجود دارد که همگی آن‌ها برای رسیدن به اهداف خود در حال طراحی هستند. آنان هرروز برای شکار مخاطبان بیش‌تر، استعمار و استثمار کشورها، نشر فرهنگ استعمار زده، ترویج عقاید انحرافی و بیهوده و... طرحی نو اندیشیده و به اجرا می‌گذارند.

کاربر

کاربر:

جامع هدف تمامی خدمات، قالب، محتوا، سخت‌افزار و نرم‌افزارهای تولیدشده در فضای مجازی، کاربران هستند. درواقع مالکان و گردانندگان فضای مجازی مدعی هستند که هدف نهایی ایجاد تمامی ابعاد گوناگون فضای مجازی، کاربران شبکه می‌باشند.

زیرساخت

زیرساخت

آنچه زمینهٔ ایجاد و برقراری ارتباط در فضای مجازی را مهیا می‌کند، زیرساخت فضای مجازی است. به‌هرتقدیر، برای ایجاد ارتباط بین کاربران و مدیریت این ارتباط، نیازمند زیرساختهای ارتباطی هستیم. زیرساخت های ارتباطی به دو قسمت سخت و نرم تقسیم می‌شوند. اکنون به‌صورت جداگانه، شقوق هر یک را موردبررسی قرار می‌دهیم.

شبکه ارتباطی

عنوان عکس

توضيحات مختصر

خدمات

خدمات

فضای مجازی به کاربران خود خدماتی را ارائه می‌کند که زیستن در قرن 21 را برای آن‌ها راحت‌تر می‌نمایاند. درواقع، کاربری که جذب فضای مجازی می‌شود و از آن استفاده می‌کند، به دنبال بهره‌مندی از خدماتی است که در این فضا ارائه می‌شود.

محتوا

محتوا

کاربر با مراجعه به هر یک از قالب‌های ارائهٔ محتوا، با محتواهای گوناگونی مواجه می‌شود که هم شامل مطالب مفید و سازنده است و هم مطالب غیرمفید و نامناسب.

اقتصاد

اقتصاد

به قطع و یقین برای ایجاد زمینهٔ اکتشافات علمی در خصوص فناوری اطلاعات و ارتباطات، شناسایی و به‌کارگیری نیروهای زبده و خلاق و به جهت رسیدن به چنین پروژهٔ عظیم و شگفت‌آوری باید هزینه‌های هنگفتی را در ابتدا سرمایه‌گذاری کرد.

مبانی امامین انقلاب درباره رسانه

مرشدخان

امامین انقلاب و رسانه

مبانی امامین انقلاب درباره رسانه

مرشدخان

مرشدخان

حضرت امام و رسانه

توضيحات مختصري درباره سرويس شماره 2 توضيحات مختصري درباره سرويس شماره 2 توضيحات مختصري درباره سرويس شماره 2 توضيحات مختصري درباره سرويس شماره 2

وبلاگ

مرشدخان

مطالب و نوشته ها

نوشته و مطالب ما را دنبال کنيد

ما را از نظرات ارزشمند خود مطلع نمائيد

طبقه بندی موضوعی

معاون وزیر آموزش و پرورش: فضای مجازی شهر بی‌قانونی است

دوشنبه, ۱۲ آذر ۱۳۹۷، ۱۱:۰۶ ق.ظ

۱۲ آذر ۹۷ ۰ نظر اخبار فضای مجازی, ۲۴۴ نمایش ۰ ۰

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت: فضای مجازی شهر بی‌قانونی است و ۲۰ میلیون نفر زیر ۲۰ سال کاربر اینترنتی هستند که موجب آسیب‌های اجتماعی میان نوجوانان شده است.

«علیرضا کاظمی» در نشست علمی تخصصی دختران دهه 80 با موضوع «تاثیر فضای مجازی و دختران دانش‌آموز» که در باشگاه فرهنگیان برگزار شد، گفت: فضای مجازی پیامدهای اخلاقی و اعتقادی ایجاد کرده است که یکی از دلایل بالا رفتن سن ازدواج هم فضای مجازی است.

 

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه تنها راه برون رفت از مشکلات آن با نماز و قرآن است، افزود: در حال حاضر در دوره تکنولوژی به سر می بریم و نیازمند ساختارسازی و توانمندسازی هستیم و در جامعه امروز به نهاد خانواده، مکتب‌خانه و جامعه فضای سایبری نیز اضافه شده است که ضریب نفوذ آن بیش از دیگر نهادها است.

 

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه از فضای مجازی می توانیم به عنوان یک فرصت در نهاد تعلیم و تربیت استفاده کنیم، بیان کرد: البته نیاز به استلزامات و زیرساخت ها در نظام تعلیم و تربیت دارد و ما در این حوزه به دنبال تربیت چند ساحتی هستیم که تربیت دینی از جمله آنها است.

 

وی تاکید کرد: فضای مجازی شهر بی قانون، خطرناک و غیر قابل کنترل است.

 

کاظمی ادامه داد: طبق آمارهایی که اعلام می شود که البته دقیق اعلام نشده است اما 20 میلیون نفر در اینستاگرام حضور دارند و 56 میلیون نفر کاربر اینترنت در کشور داریم، تعداد 40 میلیون کاربر فضای مجازی و تلگرام وجود دارد که 40 درصد از آنان از فضای فیسبوک استفاده می کنند.

 

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: از تعداد 56 میلیون کاربر اینترنت 20 میلیون نفر زیر ۲۰ سال هستند و این نشان می دهد جامعه ما بدون برنامه و شتابزده وارد فضای مجازی شده است و نبود مهارت های لازم برای استفاده از این تکنولوژی آسیب های فراوانی را به ویژه در قشر نوجوان به وجود آورده است.

 

کاظمی اطلاعات بی کیفیت، ثبت شایعات، تعارضات ارزش ها،‌ کاهش ارتباطات واقعی، شبهه افکنی در حوزه اعتقادی و شکستن حریم خصوصی را از تهدیدات آسیب زای فضای مجازی برشمرد.

 

کاظمی با یادآوری این موضوع که افراد بین 20 تا 80 در هفته درگیر فضای مجازی هستند، گفت: همین مسئله موجب بهم خوردگی خواب، ایمنی بدن و کم تحرکی افراد است.

 

وی با اشاره به مشکلات خانوادگی که از سوی فضای مجازی ایجاد شده است، بیان کرد: عمده آن شکاف گفتمانی بین خانواده ها است که افراد را به سمت افسردگی سوق داده است.

 

کاظمی ادامه داد: فضای مجازی سبک زندگی ها را تغییر داده است، طبق آمارها حدود 68 درصد طلاق ثبت شده در 150 کشور به دلیل ارتباط یکی از زوجین با فردی در فضای مجازی بوده است.

 

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه فضای مجازی موجب اختلاف در یادگیری دانش آموزان شده است، گفت: آنان مطالعات سرسری دارند و سرانه مطالعه کتاب نیز کاهش یافته است.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">

تماس با ما

مرشدخان

با ما در ارتباط باشيد

ما دوست داريم از نظرات شما در اطلاع باشيم

توضيحات مختصر درباره شرکت و اطلاعات تماس شرکت

آدرس ما

تلفن تماس : 09216984425

با ارسال ايميل ما را از نظرات ارزشمند خود مطلع نماييد

پست الکترونيک ما: