پایگاه تحلیلی فضای مجازی و آموزش سواد رسانه مبتنی بر مبانی امامین انقلاب

شبهه : ممانعت از برخی ابزارهای ارتباطی یا فیلتر کردن بخشی از برنامه‌های آن‌ها، به معنای پاک کردن صورت‌مسئله است.

  • ۱۳۹۰

 

پاسخ:

 

در پاسخ به این سؤال، از دو منظر جواب داده می‌شود:

الف. بهتر است سؤال را کمی باز کنیم. سؤال اینجاست که یک کالای معیوب وارد کشور شده است. حال چه کنیم؟ برخی معتقدند چون این کالا غیراستاندارد است، باید ممنوع گردد. گروه دوم اعتقاد دارند که ممنوع کردن، پاک کردن صورت‌مسئله است، نه حل کردن مسئله. از گروه دوم می‌پرسیم که ازنظر شما در چه صورتی مسئله حل می‌شود؟ آیا جز این است که شما حل مسئله را به این می‌دانید که کالای معیوب وجود داشته باشد و مردم مصرف کنند؟! جهت روشن شدن مطلب، بهتر است نمونه‌ای از پزشکی ذکر کنیم: اگر یک شرکت داروسازی، دارویی را بسازد که طبق نظر مراکز علوم پزشکی، غیراستاندارد بوده و عوارض آن بیشتر از منافعش باشد، در این صورت، برخورد عقلانی با این مسئله چیست؟ بر اساس مبنای گروه دوم، ممنوع کردن این دارو، پاک کردن صورت‌مسئله است و حل مسئله به این است که این داروی مضر در داروخانه‌ها توزیع شود!

ازنظر ما، حل اساسی مسئله در فناوری‌های جدید ارتباطی آن است که مسئولین مربوطه، اولاً، با اعتقاد نسبت به شعار «ما می‌توانیم»، دغدغه «پیشرفت» و «فرهنگ» را به‌صورت توأمان داشته باشند. و در مرحلهٔ بعد، با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری صحیح و جامع، جوانان تحصیل‌کرده در عرصهٔ فناوری‌های نوین را به خدمت بگیرند تا ابزار و وسایل ارتباطی نوین، در کشور خودمان و مناسب و مطابق باارزش‌هایمان ساخته شود. در این صورت، دیگر نیاز نداریم کالاهای معیوب وارد کشور کنیم تا به دنبال آن برای در امان ماندن مردم و جوانان مجبور شویم بعضی از آن‌ها را ممنوع و برخی برنامه‌ها را فیلتر کنیم.

البته تا زمان رسیدن به این مرحله از پیشرفت، باید اولاً از دامن زدن به هیجانات و افزایش نیاز کاذب در جامعه نسبت به استفاده از کالاها و برنامه‌های معیوبِ غیربومی خودداری شود؛ ثانیاً، در محدوده‌ای که ضرورت، اقتضای استفاده از برخی ابزارهای جدید را دارد، مردم را به استفاده از ابزارها و نرم‌افزارهای داخلی تشویق کنیم.

ب. همانگونه که در بخش فلسفه و فرهنگ فناوری پایگاه مرشدخان بیان شد، عامل ایجاد انحراف در رفتار کاربران، نرم‌افزارهای ارتباطی متعلق به دشمن است. از این رو باید خود عامل انحرافی را حذف کرد و گزینه مناسبی را جایگزین آن ساخت. این سبک و روش، برگرفته از تعالیم قرآنی است. با مطالعه قرآن، متوجه می‌شویم انبیاء الهی علیهم صلوات الله، همت خود را صرف حذف عامل انحرافی از جامعه خود می‌کردند. به‌عنوان‌مثال، عامل انحرافی در قوم حضرت موسی علیه السلام، سامری و گوساله اوست که حضرت هر دو را از جامعه خود حذف می‌کند، عامل انحرافی در قوم حضرت ابراهیم علیه السلام، بت‌ها هستند که حضرت آن‌ها را می‌شکند و عامل انحرافی در قوم پیامبر گرامی اسلام ص، مسجد ضرار، یهودیان و کفار هستند که حضرت همه را حذف می‌کنند. به نظر می‌رسد کسانی که منکر حذف عمال ایجاد انحراف هستند، اگر در زمان انبیاء علیهم السلام بودند و شاهد برخورد سلبی ایشان با عوامل انحرافی بودند، به ایشان اعتراض کرده و می‌گفتند: شما با حذف سامری و گوساله‌اش، بت‌ها و کفار و منافقان، صورت مسئله را پاک کرده‌اید و به جای این کار باید فرهنگ سازی کنید!

با توجه به موارد بیان شده در مجموع این پایگاه ، از بین بردن عامل انحرافی، مسئله را تا حد زیادی حل می‌کند و عدم حذف آن و اقدام به هر عمل دیگری، در حقیقت به معنی پاک کردن صورت‌مسئله است.

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">

پاسخ به شبهات و سوالات