درباره ما

مرشدخان

درباره ما بيشتر بدانيد

مرشدخان

مرشدخان با نگاهی جدید ، اصیل ، ایرانی و دینی به مقوله سواد رسانه در خدمت شماست!
امیدواریم با کمک شما بتوانیم قدمی در راه فرهنگ سازی استفاده صحیح از رسانه ها برداریم ...
پ ن : مرشد به معنای راهنما می باشد و خان پسوندی است به معنای آقا و بزرگ!!
امیدواریم مرشدخان راهنمای خوبی در زمینه سواد رسانه برای شما باشد.
يكشنبه, ۱۰ فروردين ۱۳۹۹، ۱۰:۱۵ ب.ظ

مرشدخان

عنوان اصلی

زیر عنوان اصلی

توضيحات مختصر

عنوان اصلی

لينک
مرشدخان

مدیر مجموعه :

امیرحسین احمدنیا

طلبه علوم دینی - مدرس بصیرت و سواد رسانه - محقق و پژوهشگر رسانه و فضای مجازی

معرفی مدیر مجموعه

ارسال پیام به مدیر مجموعه
مرشدخان

عنوان اصلی

زیر عنوان اصلی

توضيحات مختصر

عنوان اصلی

لينک
مرشدخان

عنوان اصلی

زیر عنوان اصلی

توضيحات مختصر

عنوان اصلی

لينک

بصیرت و سواد رسانه

مرشدخان

بررسی تحلیلی فضای مجازی

ارکان فضای مجازی

برای شناخت شاکله اصلی فضای مجازی و نیز، برای اطلاع یافتن از چگونگی مدیریت و سامان بخشیدن به این محیط بسیار وسیع و گسترده، ناگزیریم به معرفی مواردی بپردازیم که باعث قوام و شکل‌گیری فضای مجازی شده است. حاکمیت، کاربر، زیرساخت، شبکه ارتباطی، خدمات، محتوا و اقتصاد، ارکان تشکیل‌دهنده فضای مجازی می‌باشند.

حاکمیت

حاکمیت

به‌طورقطع می‌توان گفت که در پس شبکهٔ به‌هم‌پیوسته و پیچیدهٔ کنونی، طراحان، سیاست‌گذاران، اتاق‌های فکر و مجریانی وجود دارد که همگی آن‌ها برای رسیدن به اهداف خود در حال طراحی هستند. آنان هرروز برای شکار مخاطبان بیش‌تر، استعمار و استثمار کشورها، نشر فرهنگ استعمار زده، ترویج عقاید انحرافی و بیهوده و... طرحی نو اندیشیده و به اجرا می‌گذارند.

کاربر

کاربر:

جامع هدف تمامی خدمات، قالب، محتوا، سخت‌افزار و نرم‌افزارهای تولیدشده در فضای مجازی، کاربران هستند. درواقع مالکان و گردانندگان فضای مجازی مدعی هستند که هدف نهایی ایجاد تمامی ابعاد گوناگون فضای مجازی، کاربران شبکه می‌باشند.

زیرساخت

زیرساخت

آنچه زمینهٔ ایجاد و برقراری ارتباط در فضای مجازی را مهیا می‌کند، زیرساخت فضای مجازی است. به‌هرتقدیر، برای ایجاد ارتباط بین کاربران و مدیریت این ارتباط، نیازمند زیرساختهای ارتباطی هستیم. زیرساخت های ارتباطی به دو قسمت سخت و نرم تقسیم می‌شوند. اکنون به‌صورت جداگانه، شقوق هر یک را موردبررسی قرار می‌دهیم.

شبکه ارتباطی

عنوان عکس

توضيحات مختصر

خدمات

خدمات

فضای مجازی به کاربران خود خدماتی را ارائه می‌کند که زیستن در قرن 21 را برای آن‌ها راحت‌تر می‌نمایاند. درواقع، کاربری که جذب فضای مجازی می‌شود و از آن استفاده می‌کند، به دنبال بهره‌مندی از خدماتی است که در این فضا ارائه می‌شود.

محتوا

محتوا

کاربر با مراجعه به هر یک از قالب‌های ارائهٔ محتوا، با محتواهای گوناگونی مواجه می‌شود که هم شامل مطالب مفید و سازنده است و هم مطالب غیرمفید و نامناسب.

اقتصاد

اقتصاد

به قطع و یقین برای ایجاد زمینهٔ اکتشافات علمی در خصوص فناوری اطلاعات و ارتباطات، شناسایی و به‌کارگیری نیروهای زبده و خلاق و به جهت رسیدن به چنین پروژهٔ عظیم و شگفت‌آوری باید هزینه‌های هنگفتی را در ابتدا سرمایه‌گذاری کرد.

مبانی امامین انقلاب درباره رسانه

مرشدخان

امامین انقلاب و رسانه

مبانی امامین انقلاب درباره رسانه

مرشدخان

مرشدخان

حضرت امام و رسانه

توضيحات مختصري درباره سرويس شماره 2 توضيحات مختصري درباره سرويس شماره 2 توضيحات مختصري درباره سرويس شماره 2 توضيحات مختصري درباره سرويس شماره 2

وبلاگ

مرشدخان

مطالب و نوشته ها

نوشته و مطالب ما را دنبال کنيد

ما را از نظرات ارزشمند خود مطلع نمائيد

طبقه بندی موضوعی

راه اندازی شبکه ملی اطلاعات راه ملی مقابله با آسیب های فضای مجازی

چهارشنبه, ۹ اسفند ۱۳۹۶، ۰۸:۵۱ ق.ظ

۰۹ اسفند ۹۶ ۰ نظر آسیب های فضای مجازی, ۲۵۶ نمایش ۰ ۰

همایش آسیب های اجتماعی دختران و بانوان با محوریت فضای مجازی با مشارکت امور بانوان و خانواده استانداری و اداره کل ارتباطات و فناوری استان با حضور جمع کثیری از زنان و دختران و سخنرانی حجت الاسلام کهوند پژوهشگر فضای مجازی روز دوشنبه هفتم اسفند ماه  در سالن جهاد کشاورزی زنجان برگزار گردید .

نویسنده کتاب شبکه عنکبوتی تاکید کرد بهترین راه مقابله با آسیب های فضای مجازی ،راه اندازی شبکه ملی اطلاعات است .

حجت الاسلام محمد کهوند هفتم اسفند در همایش آسیب های اجتماعی دختران و بانوان با محوریت فضای مجازی،با تاکید بر این که مسئولان باید مراقب باشند تا بستر فاسد در اختیار کودکان قرار نگیرد ، اظهار کرد:دردنیای از امروز که استفاده از فضای مجازی روز به روز در حال گسترش است،نظارت عمومی در محیط بیرون جلوی خیلی از جرم ها را میگیرد اما در فضای مجازی به خاطر ضعف نظارت ضعیف احتمال وقوع هر جرمی وجود دارد،در وهله اول نیز وجود فقر عاطفی به خاطر کم رنگ بودن روابط خانوادگی باعث میشود که کودکان و نوجوانان برای جلب محبت و توجه دیگران همه وقت خود را در فضای مجازی بگذراند.

وی با اشاره به اینکه 53 درصد از کاربران فضای مجازی در آسیا هستند،ادامه داد:امروز در تولید محتوای فضای مجازی آمریکا و چین به ترتیب رتبه های اول و دوم را دارند اما کاملا مشهود است که تولیدات آمریکایی بیشترین بازدید را دارد .به عنوان مثال در آخرین آمارهای به دست آمده از 100 فیلم اولی که در یوتیوپ بازدید شده است ،97 فیلم تولید آمریکا،یک فیلم تولید روسیه ،یک فیلم تولید انگلیس و یک فیلم نیز تولید کره جنوبی بوده است.

کهوند افزود :کشورها معتقدند که مردم باید سواد رسانه ای بالایی داشته باشند و تز سواد رسانه  امروز را یونسکو پیش میبرد، در واقع یونسکو معتقد است که دولتها فضای مجازی را کنترل نکنند و مردم به این که  کدام موضوعات را ببینند واز کدام موضوعات صرف نظر کنند واقف باشند . اما آیا میتوان به نوجوانان امروز که در برابر برخی موضاعاتی که به وفور در فضای  مجازی یافت میشود چشمانشان را ببندند
این پژوهشگر فضای مجازی یادآور شد دولت چین ،کره جنوبی وژاپن بیشترین بهره را از فضای اینترنت میبرند ولی در خصوص مردم این طور نیست.امروزه کشورهای غربی در جستجوی سایت های غیر اخلاقی رتبه های اول را دارند و این غیر قابل باور است .جالب آن که محتوای فضای مجازی در وهله اول از از فیلترصهیونیسم عبور می کند.مثلا بعد وقوع فاجعه منا ،فیلم های  این فاجعه ظرف چند ساعت از دسترس مردم خارج شد و یا این که نامه مقام معظم رهبری برای جوانان غرب از طریق فضای مجازی به دست مخاطبان نرسید.

وی خاطر نشان کرد : در دنیای امروز فیلم های داعش به راحتی در کل جهان می چرخد اما فیلم های پیروزی هایی که در جبهه های مقابل به دست آمده  است هیچ کجا موجود نیست .همچنین داعش به راحتی در فیس بوک عضو میگیرد و همه این موارد به خااطر این است که شرکت گوگل باید از طریق مختلف حقوق ماهیانه  13 هزار تا 125 هزارا دلاری کارکنانشان را تامین کند.

کهوند افزود :بهترین راه برای مقابله با این آسیب ، را اندازی شبکه ملی اطلاعات است.ما به غلط تصور میکنیم با راه اندازی این شبکه قرار است در حصاری که خومان می کشیم محصور شویم و ارتباطمان را با دنیا قطع کنیم .در حالی که شبکه ملی اطلاعات  یعنی اطلاعات ارتباط مجازی هر فرد با نزدیکانش  به خارج از کشور نمی رود و درونی می چرخد.

این پژوهشگریادآور شد:دلیلی ندارد که اطلاعات تلگرام مادر سرورهای انگلستان ذخیره شود در حالی که شبکه های داخلی میتواند با یک دهم قیمت و 10 برابر سرعت به کابران ارائه دهد.البته فعلا دست هایی نمی گذارند که شبکه ملی اطلاعات  راه اندازی شود و زمانی که مردم خودشان آگاه شوندو این دست ها  نیز خود به خود کنار می روند.

 

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">

تماس با ما

مرشدخان

با ما در ارتباط باشيد

ما دوست داريم از نظرات شما در اطلاع باشيم

توضيحات مختصر درباره شرکت و اطلاعات تماس شرکت

آدرس ما

تلفن تماس : 09216984425

با ارسال ايميل ما را از نظرات ارزشمند خود مطلع نماييد

پست الکترونيک ما: