درباره ما

مرشدخان

درباره ما بيشتر بدانيد

مرشدخان

مرشدخان با نگاهی جدید ، اصیل ، ایرانی و دینی به مقوله سواد رسانه در خدمت شماست!
امیدواریم با کمک شما بتوانیم قدمی در راه فرهنگ سازی استفاده صحیح از رسانه ها برداریم ...
پ ن : مرشد به معنای راهنما می باشد و خان پسوندی است به معنای آقا و بزرگ!!
امیدواریم مرشدخان راهنمای خوبی در زمینه سواد رسانه برای شما باشد.
يكشنبه, ۱۰ فروردين ۱۳۹۹، ۱۰:۴۹ ب.ظ

مرشدخان

عنوان اصلی

زیر عنوان اصلی

توضيحات مختصر

عنوان اصلی

لينک
مرشدخان

مدیر مجموعه :

امیرحسین احمدنیا

طلبه علوم دینی - مدرس بصیرت و سواد رسانه - محقق و پژوهشگر رسانه و فضای مجازی

معرفی مدیر مجموعه

ارسال پیام به مدیر مجموعه
مرشدخان

عنوان اصلی

زیر عنوان اصلی

توضيحات مختصر

عنوان اصلی

لينک
مرشدخان

عنوان اصلی

زیر عنوان اصلی

توضيحات مختصر

عنوان اصلی

لينک

بصیرت و سواد رسانه

مرشدخان

بررسی تحلیلی فضای مجازی

ارکان فضای مجازی

برای شناخت شاکله اصلی فضای مجازی و نیز، برای اطلاع یافتن از چگونگی مدیریت و سامان بخشیدن به این محیط بسیار وسیع و گسترده، ناگزیریم به معرفی مواردی بپردازیم که باعث قوام و شکل‌گیری فضای مجازی شده است. حاکمیت، کاربر، زیرساخت، شبکه ارتباطی، خدمات، محتوا و اقتصاد، ارکان تشکیل‌دهنده فضای مجازی می‌باشند.

حاکمیت

حاکمیت

به‌طورقطع می‌توان گفت که در پس شبکهٔ به‌هم‌پیوسته و پیچیدهٔ کنونی، طراحان، سیاست‌گذاران، اتاق‌های فکر و مجریانی وجود دارد که همگی آن‌ها برای رسیدن به اهداف خود در حال طراحی هستند. آنان هرروز برای شکار مخاطبان بیش‌تر، استعمار و استثمار کشورها، نشر فرهنگ استعمار زده، ترویج عقاید انحرافی و بیهوده و... طرحی نو اندیشیده و به اجرا می‌گذارند.

کاربر

کاربر:

جامع هدف تمامی خدمات، قالب، محتوا، سخت‌افزار و نرم‌افزارهای تولیدشده در فضای مجازی، کاربران هستند. درواقع مالکان و گردانندگان فضای مجازی مدعی هستند که هدف نهایی ایجاد تمامی ابعاد گوناگون فضای مجازی، کاربران شبکه می‌باشند.

زیرساخت

زیرساخت

آنچه زمینهٔ ایجاد و برقراری ارتباط در فضای مجازی را مهیا می‌کند، زیرساخت فضای مجازی است. به‌هرتقدیر، برای ایجاد ارتباط بین کاربران و مدیریت این ارتباط، نیازمند زیرساختهای ارتباطی هستیم. زیرساخت های ارتباطی به دو قسمت سخت و نرم تقسیم می‌شوند. اکنون به‌صورت جداگانه، شقوق هر یک را موردبررسی قرار می‌دهیم.

شبکه ارتباطی

عنوان عکس

توضيحات مختصر

خدمات

خدمات

فضای مجازی به کاربران خود خدماتی را ارائه می‌کند که زیستن در قرن 21 را برای آن‌ها راحت‌تر می‌نمایاند. درواقع، کاربری که جذب فضای مجازی می‌شود و از آن استفاده می‌کند، به دنبال بهره‌مندی از خدماتی است که در این فضا ارائه می‌شود.

محتوا

محتوا

کاربر با مراجعه به هر یک از قالب‌های ارائهٔ محتوا، با محتواهای گوناگونی مواجه می‌شود که هم شامل مطالب مفید و سازنده است و هم مطالب غیرمفید و نامناسب.

اقتصاد

اقتصاد

به قطع و یقین برای ایجاد زمینهٔ اکتشافات علمی در خصوص فناوری اطلاعات و ارتباطات، شناسایی و به‌کارگیری نیروهای زبده و خلاق و به جهت رسیدن به چنین پروژهٔ عظیم و شگفت‌آوری باید هزینه‌های هنگفتی را در ابتدا سرمایه‌گذاری کرد.

مبانی امامین انقلاب درباره رسانه

مرشدخان

امامین انقلاب و رسانه

مبانی امامین انقلاب درباره رسانه

مرشدخان

مرشدخان

حضرت امام و رسانه

توضيحات مختصري درباره سرويس شماره 2 توضيحات مختصري درباره سرويس شماره 2 توضيحات مختصري درباره سرويس شماره 2 توضيحات مختصري درباره سرويس شماره 2

وبلاگ

مرشدخان

مطالب و نوشته ها

نوشته و مطالب ما را دنبال کنيد

ما را از نظرات ارزشمند خود مطلع نمائيد

طبقه بندی موضوعی

استفاده زیاد از اینترنت باعث کاهش تمرکز مغز می شود/ افکار و رفتار در تسخیر تکنولوژی

جمعه, ۲۳ فروردين ۱۳۹۸، ۰۱:۱۸ ق.ظ

۲۳ فروردين ۹۸ ۰ نظر آسیب های فضای مجازی, ۲۸۴ نمایش ۰ ۰

تسخیر افکار، تغییر رفتار میتواند به راحتی با استفاده نامناسب از فناوری و تکنولوژی های جدید صورت گیرد و محققان در تحقیقی دریافته‌اند، نسلی که در آستانه قرن بیست و یکم به سن و سال نوجوانی رسیده از سالمندان فراموش‌کار تر است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تیتریک،نیکلاس کار" در کتابش با عنوان « چطور اینترنت مغز ما را تغییر می‌دهد» از تاثیر فرسایشی تکنولوژی بر توانایی تمرکز می‌نویسد:" زمانی من یک شیرجه رو عمیق در دریای کلمات بودم، اما حالا با جت اسکی روی آن‌ها اسکی می‌کنم".

روانشناسان هم از تاثیر عمیق این رخداد بر شیوه تفکر و مغز ما سخن می‌گویند: نخستین تاثیرش همان‌طور که نویسنده کتاب تحسین شده کم عمق می‌گوید بر توانایی تمرکز ما است.

محققان در تحقیقی دریافته‌اند، نسلی که در آستانه قرن بیست و یکم به سن و سال نوجوانی رسیده از سالمندان فراموش‌کار تر است.

یک مطالعه که توسط دانشگاه کلمبیا انجام شده نشان می‌دهد، وقتی مردم فکر می‌کنند می‌توانند اطلاعات را از روی اینترنت به دست بیاورند، دیگر تمایلی برای به خاطر سپردن آن ندارند.

تحقیقات اخیر به وسیله MRI نشان داده مغز افرادی که زیاد با اینترنت سروکار دارند، شبیه مغز کسانی است که به مواد مخدر معتادند.

مطالعه‌ای که در دانشگاه استنفورد انجام شد نشان می‌دهد مغز افرادی که به طور مستمر در جریان اطلاعات الکترونیکی هستند، در تمرکز و به خاطر آوردن دچار مشکل است.

روح الله مومن نسب کارشناس فضای مجازی پیرامون این موضوع به خبرنگار "تیتریک" می گوید: تکنولوژی یک فن انسان ساز است ، انسانها به پیشرفت تکنولوژی کمک می کنند و اکنون امکاناتی به تکنولوژی اضافه شده که شاید قبل از آن امکان دستیابی به آن میسر نبود .

وی ادامه می دهد: با پیوند هوش مصنوعی و علوم شناختی چیزهایی تولید شد که از نظر نظامی می تواند از بمب اتم خطرناک تر باشد و از نظر عمران می تواند جامعه بشری را واقعا متحول کند.

رئیس مرکز آموزش سواد فضای‌مجازی می افزاید: در اینترنت اشیا که نسل چهارم وب و نسل پنجم اینترنت مخابرات است امکان هوشمند شدن همه چیز میسر می شود یعنی شما وقتی وارد خانه می شوید همه ابزارهای داخل خانه باید هوش داشته باشند و نیاز شما را برطرف کنند بدون اینکه شما کلمه ای حرف زده باشید.

استفاده زیاد از اینترنت باعث کاهش تمرکز مغز می شود/ فناوری‌های جدید هوش مصنوعی واینترنت اشیا دنیای مجازی را متحول نمود/ با استفاده مناسب از تکنولوژی موجبات

آمریکایی ها که بزرگترین کشور در حوزه فناوری را دارند، ادعا می کنند که در سال 2017 -2018 مردم آمریکا می خواستند به کلینتون رای دهند ولی پوتین رییس جمهور روسیه تصمیم گرفته بود، ترامپ را رییس جمهور آمریکا کند و به همین واسطه آمریکا، روسیه را تحریم می کند که در انتخاباتمان دخالت نموده است.بعد که بررسی ها صورت می گیرد کنگره آمریکا رسما اعلام می کند که روسیه توانسته بخشی از اطلاعات مردم آمریکا را از روی شبکه فیس بوک بر دارد، پردازش کند، تیپ های شخصیتی مردم آمریکا را شناسایی کند و از طریق تیپ شخصیتی و با استفاده از هوش مصنوعی به فرد نزدیک شود و کاری کند که وقتی فرد سر صندوق رای رفت فردی را انتخاب کند که هوش مصنوعی تصمیم می گیرد و این انتخاب حتی ممکن است انتخاب فرد نباشد.

این کارشناس می افزاید: تسخیر افکار و تغییر رفتار میتواند به راحتی با استفاده نامناسب از فناوری و تکنولوژیهای جدید صورت گیرد و محققان در تحقیقی دریافته‌اند، نسلی که در آستانه قرن بیست و یکم به سن و سال نوجوانی رسیده از سالمندان فراموش‌کار تر است.

استفاده زیاد از اینترنت باعث کاهش تمرکز مغز می شود/ فناوری‌های جدید هوش مصنوعی واینترنت اشیا دنیای مجازی را متحول نمود/ با استفاده مناسب از تکنولوژی موجبات

وی می گوید: هر فرد به طور متوسط روزانه 2500 بار روی گوشی همراه خود کلیک می کند. اریک اشمیت مدیر گوگل تولید کننده گوشی اندروید است ولی خودش از گوشی اندروید استفاده نمی کند و وقتی علت را از وی جویا می شوند، می گوید:"چون دوست ندارم در یک اتاق شیشه ای زندگی کنم".

اریک اشمیت توضیح می دهد " ما با بررسی کلیک های معمولی که افراد روی گوشی خود انجام می دهند متوجه می شویم شما چه کسی هستید، کجا هستید، به چه چیزی می اندیشید، در آینده به کجا می خواهید برسید و حتی می توانیم کاری کنیم به چیزی بیندیشید که ما می خواهیم و راهی انتخاب کنید که ما تصمیم می گیریم".

اشمیت ادامه می دهد که با بررسی 70 کلیک اولیه که روی گوشی انجام می دهید، ما فرد مقابل را از دوستانش بیشتر می شناسیم، با بررسی 300 کلیک اولیه، ما شما را از پدر و مادر تان بیشتر می شناسیم و با بررسی بیش از 300 کلیک، شما را از خودتان نیز بیشتر می شناسیم.

استفاده زیاد از اینترنت باعث کاهش تمرکز مغز می شود/ فناوری‌های جدید هوش مصنوعی واینترنت اشیا دنیای مجازی را متحول نمود/ با استفاده مناسب از تکنولوژی موجبات

کارشناس فضای مجازی در پایان گفت: تاریخ در تسخیر تکنولوژی است باید از علم به تکنیک و از تکنیک به تولید محصولات مفید رسید بنابراین با استفاده صحیح ، درست و به جا از فناوری و تکنولوژی به پیشرفت جامعه کمک کنیم تا موجبات رشد کشور فراهم شود نه اینکه با استفاده نابجا از تکنولوزی تمرکز و هوش افراد کاهش یابد.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">

تماس با ما

مرشدخان

با ما در ارتباط باشيد

ما دوست داريم از نظرات شما در اطلاع باشيم

توضيحات مختصر درباره شرکت و اطلاعات تماس شرکت

آدرس ما

تلفن تماس : 09216984425

با ارسال ايميل ما را از نظرات ارزشمند خود مطلع نماييد

پست الکترونيک ما: